Historia Tour de France

W tym roku lipiec jest miesiącem niezwykle bogatym w sportowe wydarzenia: za nami już Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce a także Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jednak dla miłośników rowerowych wypraw niezwykle ważne jest trwające od 2 lipca Tour de France.

19411470376_c97e249417_zTour de France znany jest również pod nazwą La Grande Boucle lub Le Tour. Jest to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski. Ten trzytygodniowy wyścig odbywa się corocznie we Francji od 1903 roku. Od tego czasu były tylko dwie przerwy w jego organizowaniu, które były skutkiem działań militarnych w czasie I oraz II wojny światowej.

Inicjatorem pierwszego wyścigu, który odbył się w 1903 roku był założyciel gazety L’Auto, Henri Desgrange. Tour stworzony jako konkurencję dla dwóch innych zawodów, które sponsorowały inne znane francuskie gazety: Paris-Brest et retour (sponsorowanego przez Le Petit Journal) oraz Bordeaux-Paris (sponsorowanego przez Le Vélo). Wszystko zaczęło się 20 listopada 1902 roku w paryskiej kawiarni „Café de Madrid”, gdzie jeden z redaktorów L’Auto, Géorges Lefèvre zaproponował stworzenie wyścigu dookoła Francji.

race-1331167_640Pierwszy historyczny wyścig rozpoczął się 5 lipca 1903 w Montgeron (czyli na przedmieściach Paryża) przed kawiarnią „Reveil Matin”. Tour de France składał się wtedy z 6 etapów, które łączyły największe francuskie miasta: Paryż, Lyon, Marsylię, Tuluzę, Bordeaux oraz Nantes. Zwyciężył faworyt Maurice Garin, któremu przejechanie 2428 km zajęło ponad 94 godziny. Drugie miejsce zajął Luciena Pothiera, który był gorszy o prawie 3 godziny.

Rok później Gavin ponownie wygrał Tour de France. Jednak po 6 miesiącach wyszło na jaw, że Francuz (oraz 3 innych uczestników) zamiast rowerem część trasy pokonało pociągiem, czego skutkiem była ich dyskwalifikacja. W ten sposób triumfatorem 2.edycji wyścigu został Henri Cornet, który zostało najmłodszym zwycięzcą TdF w historii.

Wielka Pętla stawała się coraz popularniejsza, co sprzyjało rozwojowi konkursu. W 1905 skrócono nieco etapy, które wcześniej wynosiły ponad 400 km. Jednak sam wyścig zyskał aż 11 etapów, których liczbę zwiększano w kolejnych latach wyścigu. Najdłuższym w historii wyścigiem był Tour de France w 1919 roku- trasa liczyła wtedy aż 5560 km.

Tegoroczna, czyli 103. edycja wyścigu ma 3519 km długości i jest podzielona na 21 etapów. Wśród polskich uczestników znajduje się Maciej Bodnar, Bartosz Huzarski oraz Rafał Majka.